İrlanda Dil okulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

İrlanda'da çok sayıda kaliteli ve güvenilir dil okulu bulunmaktadır. Dil okullarının büyük çoğunluğu başkent Dublin'de olup bir kısmı Cork, Galway, Limerick vs. şehirlerinde yer almaktadır. Her bütçeye göre hizmet veren bu dil okullarında İngilizce eğitimi alabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. Genel olarak MEI (Marketing English in Ireland) veya ILEP üyesi dil okullarını tercih edebilir güvenle kayıt olabilirsiniz. Bu iki kuruluş dil okullarını denetleyen ve belli bir kalitede olmasını sağlayan kurumlardır. MEI üyesi dil okulları için İrlanda Rehberi sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda İngilizce kursu programlarında Genel ve Yoğun İngilizce programları dışında ayrıca TOEFL, IELTS ve PAT sınavı için eğitim programları da bulunmaktadır. Çocuklar için ise İngilizce dil eğitimi ve yaz okulu bulunmaktadır. İrlanda’da en fazla 35 haftalık süre için dil okuluna kayıt olabilirsiniz. Daha sonra uzatmak isterseniz yeniden dil okuluna kayıt olabilir ve süreci uzatabilirsiniz.

İrlanda'da Work and Study programıyla dil eğitimi alırken aynı zamanda yasal olarak çalışma imkanı da bulunmaktadır. İrlanda'da İngilizce eğitimi alırken yasal olarak part-time çalışabilmeniz için en az 25 haftalık ve üstü dil okulu kaydı yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında yer alan kısa sürelerde yasal olarak çalışamazsınız.

Dikkat etmeniz gerekenler

 • MEI veya ILEP üyesi olması
 • Okul ve konaklamanın mümkün olduğunca yakın olması. Ya yürüme mesafesinde ya da otobüsle en fazla 25-30dk olanı tercih edin. Bundan daha uzun süre otobüs yolculuğu İrlanda için çok uzun mesafedir.
 • Dil okulu fiyat teklifinde okul kayıt ücreti, kitap vs ücreti, sınav ücreti ve zorunlu sağlık sigortasını kapsayıp kapsamadığını lütfen önceden öğrenin.
 • Eğer IELTS vs sınava yönelik eğitim almak istiyorsanız aracı kurumunuza bunu belirtmeniz bu doğrultuda dil okulu tavsiyesi yapmasını isteyebilirsiniz.
 • Vize süreci için önceden dil okulunun ödemesi tamamen yapılmalıdır. Bu sebeple eğer vize red alırsanız ya da başka sebeple gidemezseniz iade sürecinin nasıl olacağını, kesinti olup olmayacağını baştan lütfen sorunuz.
 • Düşük fiyatlı okullar hakkında bilgim yok fakat orta ve üst sınıftaki dil okullarında haftaiçi aktiviteler, şehir gezileri ve haftasonları geziler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler İngilizce pratik ve ülkeyi tanımak için çok faydalıdır. Mümkünse aktivite ve etkinlik bulunan dil okullarını seçin. Haftaiçi aktiviteler ücretsiz olmaktadır.
 • Dil okulu seçerken mümkünse maddi durumunuzu da dikkate alarak seçim yapınız. Eğer kısıtlı bütçeniz var ise tüm bütçeyi okul ve konaklama için harcamayınız. Orada bulunduğunuz sürede rahat yaşamak, gezmek, eğlenmek için de bütçe ayırmalısınız. Bu yüzden bütçenize göre daha uygun dil okullarını da tercih edin. İngilizce öğrenmek için birinci öncelik sizin devamlı okula gitmeniz, çalışkan olmanızdır. Okul, öğretmen vs. ise tabi ki önemli ama bütçeniz kısıtlıysa okulun büyüklüğü, yeri ile ilgili isteklerinizi azaltabilirsiniz.
 • Bizim anlaşmalı çalıştığımız aracı kurum bunu dikkate almakta fakat her kurum dikkate almadığı için belirtmek isterim ki aracı kurumdan mümkünse Türk öğrencilerin az gittiği dil okullarını tavsiye etmelerini talep edin. Ya da en azından dil okulunda birden çok sınıf olduğundan sizleri Türk öğrencilerle mümkün olduğu sürece farklı sınıflara yerleştirmelerini talep edebilirsiniz. İrlanda dil okullarında çok fazla Türk öğrenci bulunmuyor fakat yinede ay sınıfta olmamaya özen gösterin.
 • Dublin'de dil okulların çoğunluğu şehir merkezinde yer almaktadır. Gitmeden önce okulun yeri ile ilgili araştırma yapınız.
 • Uzun dönem dil okuluna kayıt olup çalışmayı düşünen öğrenciler mümkünse sabah sınıflarını tercih etsinler. Böylece iş ararken veya çalışırken herşey için vaktiniz olur.
 • Çoğu dil okulu Dublin'de bulunmakta fakat eğer bütçeniz kısıtlıysa Cork, Galway, Limerick şehirlerini de inceleyin. Bu şehirlerde de kaliteli dil okulları hatta Dublin'deki dil okullarının şubeleri bulunmaktadır. Hem okul fiyatları genelde daha uygun olmakta hem de konaklama fiyatları Dublin'e göre daha ucuz olmaktadır.

İrlanda'da İngilizce eğitimi, üniversite veya master eğitimi almak isterseniz sitemizdeki Fiyat Teklif Formu'nu doldurarak kolayca güncel fiyatları ve aracı kurum tavsiyemizi öğrenebilirsiniz.

İrlanda Fiyat Teklif Formu