İrlanda Faydalı Bilgiler

İrlanda ile ilgili faydalı bilgiler sayfasında İrlanda tarihi, İrlanda genel özellikleri, İrlanda kültürü, İrlanda yaşam ve İrlanda'ya gidecek olanlara tavsiyeler ile ilgili çeşitli içerikleri bulabilirsiniz.

İrlanda Hakkında Genel Bilgiler

 • İrlanda Cumhuriyeti, Kuzeybatı Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.
 • İrlanda, 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Fakat Schengen vize uygulamasına dahil değildir. Bu sebeple diğer AB ülkeleri için aldığınız Schengen vizesiyle İrlanda'ya gidemezsiniz. Aynı şekilde İrlanda vizesiyle de AB ülkelerine gidilememektedir.
 • İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Resmi dilleri İrlandaca ve İngilizce’dir. Ülkenin genelinde İngilizce konuşulmaktadır. İrlandaca çok az kişi tarafından konuşulmaktadır. İrlanda aksanı dünyaca ünlüdür fakat eğitim amaçlı giden öğrencileri etkilememektedir. İrlanda eğitim kurumlarında kesinlikle aksanlı konuşan hocalar bulunmadığı gibi Dublin şehrinde çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşın da yaşamasıyla aksanla ilgili bir sıkıntı yaşanmamaktadır.
 • 2016 yılının tahmini verilerine göre İrlanda’nın yaklaşık 4.757.976, başkent Dublin ve çevresi ise 1,904,806 nüfusu bulunmaktadır. İrlanda 70.273 km² yüzölçümüne sahiptir. Dublin ise
 • BBC’nin 2003 yılında, Avrupa genelinde 112 kent ve kırsal kesimden, 11.200 kişiye uyguladığı bir ankette, Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir.
 • Ülkenin para birimi euro’dur.
 • İrlanda’da trafik soldan akmaktadır. Yani ülkemize göre tam tersidir.
 • İrlanda’nın telefon kodu +353 ve internet uzantısı .ie şeklindedir.
 • İrlanda ve özellikle başkent Dublin, son yıllarda Dünyaca ünlü teknoloji ve bilişim şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Google, Facebook, Twitter, Paypal, Apple, eBay, Zynga, LinkedIn, HP, IBM, Pfizer vb. şirketlerin merkez ofisleri İrlanda'da bulunmaktadır.
 • İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Yağışlar İrlanda'da günlük hayatı etkilememektedir.
 • İrlanda'nın dini yapısı % 95’i Katolik, % 5’i Protestandır. Ülkedeki yabancılara karşı kesinlikle bir ayrımcılık bulunmamakta ve kimse başkasının dini ile ilgili yorum yapmadığı gibi bu tatz sorular sorulmamaktadır. İrlanda'da camii ve çeşitli yerlerde mescidler bulunmaktadır.
 • İrlanda Cumhuriyeti kendi başına bir ülkedir. Fakat Kuzey İrlanda İngiltere’ye bağlıdır. Bu iki farkı lütfen karıştırmayınız.
 • İrlanda ile Türkiye arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Son yıllarda ülkemizdeki saat düzenlemeleri sebebiyle saat farkı 3 olmuştur.
 • Türkiye'den İrlanda'ya şuan için direk uçuş olarak sadece THY ve yaz aylarında Dalaman'dan Ryanair uçuşları bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda ise Schengen vizesi gerektiğinden pek tercih edilmemektedir.
irlanda faydalı bilgiler

İrlanda'da Yaşam

İrlanda, huzurlu ve mutlu insanların olduğu bir Avrupa ülkesidir. Ülkede ekonomi dışında herhangi bir konuda bir sorun yaşanmamaktadır. Son yıllarda çeşitli büyük teknoloji şirketlerinin İrlanda'da merkez ofis açmasıyla ülkede çok farklı ülkeden gelen yabancılara ev sahipliği yapmaktadır. İngilizce eğitimi için faaliyet gösteren kaliteli dil okulları sayesinde Türkiye'den ve onlarca farklı ülkeden öğrencileri kabul etmektedir.

İrlanda'ya ülkemizden turistik gezi, dil eğitimi, lise/lisans/master eğitimi, staj ve çalışma amacıyla gidilmektedir. İrlanda ve Dublin'de en çok Breakfast & Bad şeklindeki konaklama türlerine ilgi gösterilmekte bunlar dışında aile yanı konaklama, yurt, apart ve kiralık ev seçenekleri bulunmaktadır.

İrlanda'da diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok fazla Türk vatandaşı bulunmamaktadır. Eğitim amacıyla İrlanda son yıllarda daha yeni yeni tanınmaya başlanmıştır. İrlanda'da çalışabilmek için ya İrlanda merkezli bir şirkete kabul edilmiş olmak ya da staj, dil eğitimi (en az 25 haftalık) seçenekleriyle gitmiş olmanız gerekmektedir.

Dublin'de çeşitli Türk veya Ortadoğu marketleri sayesinde Türk ürünlerini bulabilirsiniz. İrlanda'da tüm Türk banka kartları geçerli olup kolayca alışveriş veya para çekimi yapabilirsiniz. İrlanda'da çok sayıda market bulunmaktadır. En hesaplı olanlardan bazıları ise Aldi, Lidl, Tesco olarak sıralayabiliriz.

İrlanda'da ulaşım olarak otobüs, tren, tramvay, havayolu ve bisiklet bulunmaktadır. Otobüs, tren, tramvay için tüm ülkede Leap Card adındaki ulaşım kartıyla seyahat yapabilirsiniz.

İrlanda'da ev, yurt, okul, cafe ve otobüslerde internet hizmeti bulunmaktadır. Çeşitli telekomünikasyon şirketlerinde sınırsız internet paketleri de bulunmaktadır.

İrlanda'da konaklama, gıda fiyatları vs. ülkemize göre pahalı gelebilmekte fakat İrlanda maaşlarına göre ortalama diyebiliriz. İrlanda'da giyim, kozmetik vs. ürünler ise ülkemizle aynı fiyatta olduğundan dolayı uzun süreliğine gelen kişilerin yanlarında getirmemesini öneririz.

İrlanda ve özellikle Dublin'de şehrin her köşesinde parklar, restoranlat ve barları bulabilirsiniz. Renkli ve hareketli bir eğlence anlayışına sahip İrlanda'da çoğu gece kulübüne girişler ücretli olup sadece 21 yaş üstü misafirler kabul edilmektedir.

İrlanda'da İngilizce eğitimi, üniversite veya master eğitimi almak isterseniz sitemizdeki Fiyat Teklif Formu'nu doldurarak kolayca güncel fiyatları ve aracı kurum tavsiyemizi öğrenebilirsiniz.

İrlanda Fiyat Teklif Formu