İrlanda Hakkında

İrlanda hakkında bilgiler sayfasında İrlanda tarihi, İrlanda fiziki yapı, İrlanda iklimi, Dublin, İrlanda kültürü, İrlanda yaşam ve İrlanda'ya gidecek olanlara tavsiyeler ile ilgili çeşitli bilgileri bulabilirsiniz.

İrlanda Hakkında Genel Bilgiler

 • İrlanda Cumhuriyeti, Kuzeybatı Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.
 • İrlanda, 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Fakat Schengen vize uygulamasına dahil değildir. Bu sebeple diğer AB ülkeleri için aldığınız Schengen vizesiyle İrlanda'ya gidemezsiniz. Aynı şekilde İrlanda vizesiyle de AB ülkelerine gidilememektedir.
 • İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Resmi dilleri İrlandaca ve İngilizce’dir. Ülkenin genelinde İngilizce konuşulmaktadır. İrlandaca çok az kişi tarafından konuşulmaktadır. İrlanda aksanı dünyaca ünlüdür fakat eğitim amaçlı giden öğrencileri etkilememektedir. İrlanda eğitim kurumlarında kesinlikle aksanlı konuşan hocalar bulunmadığı gibi Dublin şehrinde çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşın da yaşamasıyla aksanla ilgili bir sıkıntı yaşanmamaktadır.
 • 2016 yılının tahmini verilerine göre İrlanda’nın yaklaşık 4.757.976, başkent Dublin ve çevresi ise 1,904,806 nüfusu bulunmaktadır. İrlanda 70.273 km² yüzölçümüne sahiptir. Dublin ise
 • BBC’nin 2003 yılında, Avrupa genelinde 112 kent ve kırsal kesimden, 11.200 kişiye uyguladığı bir ankette, Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir.
 • Ülkenin para birimi euro’dur.
 • İrlanda’da trafik soldan akmaktadır. Yani ülkemize göre tam tersidir.
 • İrlanda’nın telefon kodu +353 ve internet uzantısı .ie şeklindedir.
 • İrlanda ve özellikle başkent Dublin, son yıllarda Dünyaca ünlü teknoloji ve bilişim şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Google, Facebook, Twitter, Paypal, Apple, eBay, Zynga, LinkedIn, HP, IBM, Pfizer vb. şirketlerin merkez ofisleri İrlanda'da bulunmaktadır.
 • İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Yağışlar İrlanda'da günlük hayatı etkilememektedir.
 • İrlanda'nın dini yapısı % 95’i Katolik, % 5’i Protestandır. Ülkedeki yabancılara karşı kesinlikle bir ayrımcılık bulunmamakta ve kimse başkasının dini ile ilgili yorum yapmadığı gibi bu tatz sorular sorulmamaktadır. İrlanda'da camii ve çeşitli yerlerde mescidler bulunmaktadır.
 • İrlanda Cumhuriyeti kendi başına bir ülkedir. Fakat Kuzey İrlanda İngiltere’ye bağlıdır. Bu iki farkı lütfen karıştırmayınız.
 • İrlanda ile Türkiye arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Son yıllarda ülkemizdeki saat düzenlemeleri sebebiyle saat farkı belirli dönemlerde 3 olmaktadır.
 • Türkiye'den İrlanda'ya şuan için direk uçuş olarak sadece THY ve yaz aylarında Dalaman'dan Ryanair uçuşları bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda ise Schengen vizesi gerektiğinden pek tercih edilmemektedir.
 • İrlanda, huzurlu ve mutlu insanların olduğu bir Avrupa ülkesidir. Ülkede ekonomi dışında herhangi bir konuda bir sorun yaşanmamaktadır. Son yıllarda çeşitli büyük teknoloji şirketlerinin İrlanda'da merkez ofis açmasıyla ülkede çok farklı ülkeden gelen yabancılara ev sahipliği yapmaktadır. İngilizce eğitimi için faaliyet gösteren kaliteli dil okulları sayesinde Türkiye'den ve onlarca farklı ülkeden öğrencileri kabul etmektedir.
 • İrlanda'ya ülkemizden turistik gezi, dil eğitimi, lise/lisans/master eğitimi, staj ve çalışma amacıyla gidilmektedir. İrlanda ve Dublin'de en çok Breakfast & Bad şeklindeki konaklama türlerine ilgi gösterilmekte bunlar dışında aile yanı konaklama, yurt, apart ve kiralık ev seçenekleri bulunmaktadır.
 • İrlanda'da diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok fazla Türk vatandaşı bulunmamaktadır. Eğitim amacıyla İrlanda son yıllarda daha yeni yeni tanınmaya başlanmıştır. İrlanda'da çalışabilmek için ya İrlanda merkezli bir şirkete kabul edilmiş olmak ya da staj, dil eğitimi (en az 25 haftalık) seçenekleriyle gitmiş olmanız gerekmektedir.
 • Dublin'de çeşitli Türk veya Ortadoğu marketleri sayesinde Türk ürünlerini bulabilirsiniz. İrlanda'da tüm Türk banka kartları geçerli olup kolayca alışveriş veya para çekimi yapabilirsiniz. İrlanda'da çok sayıda market bulunmaktadır. En hesaplı olanlardan bazıları ise Aldi, Lidl, Tesco olarak sıralayabiliriz.
 • İrlanda'da ulaşım olarak otobüs, tren, tramvay, havayolu ve bisiklet bulunmaktadır. Otobüs, tren, tramvay için tüm ülkede Leap Card adındaki ulaşım kartıyla seyahat yapabilirsiniz.
 • İrlanda'da ev, yurt, okul, cafe ve otobüslerde internet hizmeti bulunmaktadır. Çeşitli telekomünikasyon şirketlerinde sınırsız internet paketleri de bulunmaktadır.
 • İrlanda'nın bayrağı yeşik, beyaz, turuncu renklerinde olup İrlanda'nın simgesi ise 3 yapraklı yoncadır.

İrlanda Tarihi

1916 Nisan’ındaki Paskalya Başkaldırısı’nın ardından gelen baskı döneminde, İrlandalı gönüllüler IRA (Irish Republician Army, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu) çatısı altında örgütlenerek Britanyalılar’a karşı bir gerilla savaşına giriştiler. İngiliz başbakanı David Lloyd George biri Kuzey İrlanda, diğeri Güney İrlanda için olmak üzere iki parlamento kurarak kontrolü elinde tutmaya çalıştı. Gerçekten, protestan Kuzey İrlanda’da (Ulster) parlamento toplandı. Ancak katolik Güney İrlanda, İngilizlere ödün vermeyi reddetti. Bunun üzerine İngiliz başbakanı Lloyd George İrlandalı yurtseverler ile görüşme masasında barış yaptı. Anlaşma sonucunda Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını kazandı (6 Aralık 1921, İngiltere-İrlanda Anlaşması). Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık’a bağlı kaldı. Fakat IRA’nın aşırı kanadı, Eamon de Valera’nın öncülüğünde, İrlanda’nın bir bölümünü bağımsız, bir bölümünü de yeniden İngiltere’ye bağlı kılan anlaşmayı kabul etmedi. Bunu, bu anlaşmayı destekleyenlerin ve anlaşmaya karşı olanların savaştıkları bir iç savaş izledi. Sonunda IRA, İrlanda’nın bölünmesine razı oldu. 1925’te gerçekleşen Bağımsız İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır belirleme görüşmelerinden sonuç çıkmadı.

De Valera’nın Fianna Fáil partisi, 1927’de başbakan William Cosgrave’in hükümetine katıldı. 1932’de De Valera başbakan oldu ve Birleşik Krallık karşıtı bir takım ekonomik önlemler aldı. II. Dünya Savaşı’nda İrlanda tarafsız kaldı. 1948’de De Valera seçimleri kaybetti ve 1949’da İrlanda Cumhuriyeti ilan edildi. 1951’de De Valera yeniden başbakan, 1959’da ise cumhurbaşkanı oldu. 1972’de bir referandum ile Roma Katolik Kilisesi’nin devlet üzerindeki etkisi ortadan kaldırıldı. 1973’te protestan Erskine Childers cumhurbaşkanı oldu. Onu Cearbhall Ó Dálaigh (1974-1976), Patrick Hillary (1976-1990), Mary Robinson (1990-1997) izledi.

Dublin

Dublin (İrlandaca: Baile Átha Cliath, Áth Cliath ya da Dubh Linn diye de bilinir) İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey Nehri’nin ağzında, Dublin Kontluğu’nun merkezinde yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir.

Dublin şehri dendiği zaman aslında Dublin Konseyi’ne bağlı bölge kastedilse de, halk arasında Dublin’den çevre bölgelerden bazılarını, (Dun Laoghaire, Fingal ve Güney Dublin gibi), kapsayacak şekilde de bahsedilmektedir. Bu bölgeye bazen Dublin metropolü ya da Dublin kenti de denmektedir.

BBC’nin 2003 yılında, Avrupa genelinde 112 kent ve kırsal kesimden, 11.200 kişiye uyguladığı bir ankette, Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir.

İrlanda Fiziki Yapı

İrlanda’nın orta bölümü, doğuda Dublin’den batıda Galway’e kadar uzanan bir düzlüktür. Bu düzlük otlaklardan ve ormanlardan meydana gelir ve Büyük Allen bataklığı da bu ovadadır. Ovanın çevresinde 900 m’yi geçmeyen dağlar vardır. Başlıca sıradağlar arasında Wicklow Dağları yer alır. 926 m yüksekliğindeki Lugnaquilla bu dağların en yüksek yeridir. Güneybatıda Kerry Dağlarında Macgillycudys Reeks Dağı(1040 ) Carrantuohill de zirveyi meydana getirir. Burası İrlanda’nın en yüksek dağıdır. Connemare Dağları, Mayo Dağları ve kuzeybatıdaki Donegal Dağları başlıca sıradağlarıdır.

İrlanda İklimi

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşık yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Çoğu günler sis tabakasıyla kaplıdır.

Bataklıklar ülkenin 1/6’ini kaplar. Bunlar genellikle Shannon Irmağının batısında yer alır. Britanya Adalarının en uzun ırmağı olan Shannon 385 km uzunluğundadır. Ülkenin diğer önemli ırmağı Liffey’dir. Önemli gölleri arasında yine İngiliz adalarının en büyük gölü olan Logh Neagh bulunur. Ayrıca göller bölgesinde Ree, Derg ve Killarney de önemli göller arasındadır.

İrlanda'da İngilizce eğitimi, üniversite veya master eğitimi almak isterseniz sitemizdeki Fiyat Teklif Formu'nu doldurarak kolayca güncel fiyatları ve aracı kurum tavsiyemizi öğrenebilirsiniz.

İrlanda Fiyat Teklif Formu