İrlanda Work and Study

İrlanda'da Work and Study programıyla dil eğitimi alırken aynı zamanda yasal olarak çalışma imkanı da bulunmaktadır. İrlanda'da İngilizce eğitimi alırken yasal olarak part-time çalışabilmeniz için en az 25 haftalık ve üstü dil okulu kaydı yapmanız gerekmektedir.

İrlanda'da çalışabilmeniz için öncellikle kendinize uygun bir dil okuluna kayıt olmanız gerekmektedir. 25 haftalık ve üstü dil okulu kaydı yaptıktan sonra çeşitli belgelerle birlikte İrlanda vizesine başvuruyorsunuz. Size ilk başta 90 günlük vize verilmekte ve İrlanda'ya gidiyorsunuz. Bu süre içerisinde yasal olarak çalışamazsınız. 90 günlük sürede GNIB kaydı yaptırmanız ve kimlik çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonra bir iş bulup PPS numarası alarak part-time çalışmaya başlayabilirsiniz. İrlanda Work and Study programıyla hiçbir kurum size iş garantisi verememektedir. İrlanda'da part-time işi kendiniz bulmak zorundasınız. GNIB kaydı ve PPS numarası olmadan da çalışmanız mümkün değildir.

İrlanda'da 25 hafta ve üstü eğitime kayıt olup part-time çalışma hakkınız bittiğinde ise GNIB ofisine başvurup 2 aylık full time çalışma hakkı alabilirsiniz. İrlanda’da üniversite (lisans) eğitimi için gittiğinizde Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve 15 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında full time, diğer zamanlarda part-time çalışma hakkı tanınmaktadır. Yüksek lisans okuyup mezun olduğunuzda ise 2 yıllık çalışma hakkı tanınmaktadır.

İrlanda'da Work and Study programlarında genelde sabah eğitim veren sınıflar tercih edilmekte böylece kurstan sonra hem dinlenip, gezme imkanı bulunmakta hem de çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Part-time çalışma koşulları genelde hizmet sektörü için kullanılmaktadır. Nitelikli öğrenciler varsa internet üzerinden veya bizzat şirketlere başvuru yaparak daha nitelikli işlerde de çalışabilmektedir. İrlanda'da part-time çalışma saat ücreti 10 Euro civarındadır.

İrlanda'da iş ararken kendinize İngilizce iyi bir CV hazırlayıp çeşitli İrlanda kariyer sitelerinden (Jobs.ie, irishjobs.ie, gradireland.com, ie.indeed.com, monster.ie, ie.jooble.org) başvuru yapabilir ya da İrlanda'daki cafe, restoranlara bizzat CV bırakarak başvurabilirsiniz. Çeşitli cafe, market ve dil okullarında da ayrıca ilan panolarına bakmanızı öneririz.

İrlanda'ya gitmeden önce GNIB kaydı için randevu almanızı mutlaka öneririz. Çünkü GNIB randevu almadan ve kayıt yapmadan çalışmanız mümkün değildir. İrlanda'da iş bulma konusunda biraz şans ve girişken olmanız gerekmektedir. Hem internetten hem de cafe, restoran tarzı işletmelere bizzat başvururarak iş bulabilirsiniz. İrlanda'da hizmet sektöründe çoğu şirket ilan panolarına veya dükkanın bir camına ilan yapıştırmaktadır. İngilizce seviyeniz, yetenekleriniz ve çalışkanlığınız işe alım sürecinde önemlidir.

İrlanda Fiyat Teklif Formu