Yurtdışı eğitimde yeni trend: İrlanda

Yurtdışı eğitimde son yıllarda yepyeni bir trend ortaya çıktı. İrlanda, son dönemlerde yurtdışı eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Özellikle yurtdışında dil eğitimi almayı düşünenler fiyat ve kalite bakımından avantajlı olan İrlanda'yı tercih etmektedir. Her bütçeye uygun dil okulları ile siz de İngilizce eğitiminizi İrlanda'da alabilirsiniz.

Dünya Ticaret Örgütü Küresel Rekabet Edebilirlik Raporu’na göre İrlanda, yüksek öğrenim başarısı ve eğitim kalitesi bakımından dünya genelinde ilk 10 arasında yer almaktadır. Uluslararası öğrenci memnuniyeti olarak çeşitli ödüllere sahip ülkede ayrıca çok çeşitli ülkeden gelen uluslararası öğrencilerle sosyal bir çevre kurabilirsiniz.

İrlanda'da İngilizce eğitimi dışında lise, üniversite, master ve doktora eğitimi de alabilirsiniz. Yurtdışı eğitim kurumlarında İrlanda ile ilgili detaylı bilgiler ve güncel maliyetleri öğrenebilirsiniz. İrlanda dil okullarında Genel ve Yoğun İngilizce programları dışında ayrıca TOEFL, IELTS ve PAT sınavı için eğitim programları da bulunmaktadır. Çocuklar için ise İngilizce dil eğitimi ve yaz okulu bulunmaktadır. İrlanda’da en fazla 35 haftalık süre için dil okuluna kayıt olabilirsiniz. İrlanda'da Work and Study programıyla dil eğitimi alırken aynı zamanda yasal olarak çalışma imkanı da bulunmaktadır. İrlanda'da İngilizce eğitimi alırken yasal olarak part-time çalışabilmeniz için en az 25 haftalık ve üstü dil okulu kaydı yapmanız gerekmektedir. İrlanda’da üniversite (lisans) eğitimi için gittiğinizde Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve 15 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında full time, diğer zamanlarda part-time çalışma hakkı tanınmaktadır. Yüksek lisans okuyup mezun olduğunuzda ise 2 yıllık çalışma hakkı tanınmaktadır.

İrlanda'da İngilizce Eğitimi

5 milyon nüfusa sahip, ana dili İngilizce olan İrlanda'da İngilizce eğitimi alarak kendinizi geliştirebilir aynı zamanda Avrupa'nın en mutlu ve huzurlu ülkesinde güzel zaman geçirebilirsiniz. İrlanda dil okullarında her seviyede sabah ve öğlen sınıflarında İngilizce eğitimi verilmektedir. Haftalık 15 saatlik, 20 saatlik ve 25 saatlik İngilizce eğitimi ile ister temel seviyeden başlayabilir isterseniz mevcut seviyenizi yükseltip geliştirebilirsiniz.

İrlanda dil okullarında 6-12 kişilik sınıflarda Genel İngilizce, Yoğun İngilizce veya IELTS gibi sınavlara hazırlık sınıflarında kendinize en uygun programı seçerek İngilizce öğrenebilirsiniz. Ayrıca çocuklar için özel sınıflar, yaz okulu ve eğitimciler için özel İngilizce sınıfları da bulunmaktadır. İrlanda'da sabah veya öğlen sınıflarında farklı ülkelerden gelen öğrencilerle İngilizce eğitimi alabilir, dersten sonra çeşitli aktivitelerle İngilizce pratik yapmaya devam edebilirsiniz. Sınıflarda kitap, akıllı tahta, bilgisayar yardımıyla çeşitli interaktif dersler yapılmakta ve İngilizce dinleme, konuşma ve yazma pratikleri yapılmaktadır. Derslerde her öğrenciye söz verilmekte ve mutlaka derslere katılması sağlanmaktadır. Bu şekilde özgüveni eksik veya çekimser öğrenciler de kısa sürede mevcut bilgileriyle İngilizce konuşma pratiği kazanırlar.

2022 Dublin Dil Okulları Fiyatları

  • 12 haftalık dil okulları 1300 Euro’dan başlamaktadır.
  • 25 haftalık dil okulları 2165 Euro’dan başlamaktadır.
  • Okul fiyatları okulun bulunduğu şehir, haftalık eğitim süresi 15/20/25 saat ve sabah/öğlen sınıfları olarak değişiklik göstermektedir. Burada yazan fiyatlar başlangıç fiyatı olup, en ucuz dil okullarının fiyatları baz alınmıştır. Dil okulu seçerken bütçe, beklentiler, eğitim türü vs. son derece önemlidir.
  • İrlanda dil okullarının büyük bölümü Dublin şehridedir. Fakat Cork, Galway, Limerick vs. şehirlerde de kaliteli dil okulları bulunmaktadır.

İrlanda'da 25 hafta veya üstü eğitimlerde yasal olarak part-time çalışma hakkı tanınmaktadır. Bu sürenin altındaki eğitimlerde maalesef yasal olarak çalışmanız hakkınız bulunmamaktadır.

Dublin dil okulu ve aracı kurum tavsiyesi için sitemizdeki Fiyat Teklif Formu'nu doldurabilirsiniz. Size en kısa sürede güncel Dublin dil okulları fiyatları iletilecektir.

İrlanda'da Üniversite Eğitimi

İrlanda’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Dünyaca tanınan ve eğitim kalitesi tescillenen İrlanda üniversitelerde eğitim alabilmektedirler. İrlanda’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde 1 yıl hazırlık bulunmaktadır. Ayrıca İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler üniversite eğitimine başlamadan önce İngilizce Hazırlık sınıflarında eğitim görmektedirler.

İrlanda’da Trinity College, University College Dublin (UCD), Dublin City University (DCU), Griffith College, Maynooth University, NUI Galway, University College Cork, Dublin Institute of Technology vs. özel veya devlet üniversitelerinde lisans eğitimi alabilirsiniz. Her üniversitenin başvuru şartları ve bölümlerin giriş koşulları bulunmaktadır.

İrlanda üniversite fiyatları yıllık 7-8.000 Euro’dan başlamakta olup bölüme göre 25.000 Euro’ya kadar olabilmektedir. İngilizce Hazırlık sınıfları ise 7.000 – 10.000 Euro civarındadır. Güncel okul fiyatlarını en iyi ve doğru şekilde aracı kurumlardan öğrenebilirsiniz. Trinity College, University College Dublin (UCD) gibi üniversiteler devlet okulları olmasına rağmen ücretlidir.

İrlanda'da Master Programları

İrlanda’da master programları tezli 2 yıl, tezsiz 1 yıl olarak sürmektedir. İrlanda’da master yapabilmek için IELTS sınavından en az 6.5 almış olmanız ve bazı bölümlerde yeterlilik sınavını kazanmış olmanız gerekmektedir.

İrlanda’da master yapabilmek için her üniversite farklı koşullara sahip olup, lisans diploma notunuz da değerlendirilmektedir. Lisans diploma notunuz 2.00-3.00 arası ise 2.2 not sayısı sayılmaktadır. 3.00-3.50 arası 2.1 not sayısı sayılmaktadır. 3.50-4.00 arası 1st not sayısı sayılmaktadır. Trinity College, UCD gibi üniversiteler 1st ve 2.1 not sayısına sahip öğrencileri kabul etmektedir. Griffith College ise 1st, 2.1 ve 2.2 not sayısına sahip öğrencileri kabul etmektedir. Diğer üniversitelerin başvuru koşulları web sitelerinde veya aracı kurumlar üzerinden öğrenebilirsiniz.

İrlanda master programlarının ücretlerini en güncel haliyle aracı kurumlardan ve üniversitelerin web sitelerinden öğrenebilirsiniz. Genel olarak ise İrlanda master programları 8.000 - 10.000 Euro fiyatlardan başlamaktadır.

İrlanda'da İngilizce eğitimi, üniversite veya master eğitimi almak isterseniz sitemizdeki Fiyat Teklif Formu'nu doldurarak kolayca güncel fiyatları ve aracı kurum tavsiyemizi öğrenebilirsiniz.